8 września 2024 roku w Zwoleniu odbyły się XXIV Dożynki Powiatowe, będące podziękowaniem dla rolników za ich ciężką pracę. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców i gości, którzy wspólnie celebrowali urodzaj i tradycje dożynkowe. Jak co roku, nie zabrakło regionalnych specjałów, tradycyjnych obrzędów oraz występów artystycznych. Zwieńczeniem wydarzenia był występ zespołu D-Bomb i gwiazdy wieczoru - Kordiana.
Podczas mszy dożynkowej Ks. Piotr Walkiewicz proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. dzieli się chlebem ze starostą zwoleńskim Andrzejem Skorkiem.
Msza święta i tradycyjne wieńce dożynkowe
Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Podczas nabożeństwa prezentowano wieńce uwite z tegorocznych zbiorów, a zebrani dziękowali za plony. W tym roku powiatowo-gminny wieniec dożynkowy wykonany przez Panią Barbarę Dębską z gminy Kazanów. Kolejna część obchodów przeniosła się nad zwoleński zalew, gdzie na boisku sportowym odbyły się główne uroczystości dożynkowe.
Starosta zwoleński Andrzej Skorek wita gości i wygłasza przemówienie okolicznościowe.
Przegląd stoisk i barwny korowód dożynkowy
Obchody zainaugurowano przeglądem stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, które zachwyciły gości swoimi regionalnymi potrawami. Po degustacji dań uformowano korowód dożynkowy, na którego czele maszerował Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu, niosący bukiet z ziół i kwiatów – symbol urodzaju. Za nimi szli starostowie dożynek, Anna Nędzi z gm. Przyłęk i Witold Dusiński z gm. Tczów, niosący powiatowy chleb wypieczony przez piekarnię Jana Kościelniaka z Sycyny Północnej. W korowodzie uczestniczyły także delegacje chlebowe wszystkich gmin z terenu powiatu, gospodarze dożynek oraz zaproszeni goście.
Zespół Obrzędowy „Sobótka” przekazuje symbol urodzaju staroście zwoleńskiemu Andrzejowi Skorkowi
Tradycyjne obrzędy i podziękowania
Najważniejszą częścią uroczystości było symboliczne przekazanie chleba staroście zwoleńskiemu Andrzejowi Skorkowi, które odbyło się zgodnie z tradycyjnym staropolskim obrzędem. Starostowie gminni dożynek również wręczyli chleby swoim gospodarzom: burmistrzowi Zwolenia Arkadiuszowi Sulimie, wójt gm. Kazanów Teresie Pancerz – Pyrce, wójt gm. Tczów Agnieszce Kozuń, wójtowi gm. Przyłęk Jerzemu Kamionce oraz wójtowi gm. Policzna Tomaszowi Adamcowi. Następnie wypieki zostały podzielone między przybyłych gości. Po tej wyjątkowej chwili starosta Andrzej Skorek podziękował rolnikom za ich pracę. – Dożynki to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Są one ważne dla wszystkich, bo przypominają, że dzięki rolnikom codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. O rolnikach pięknie powiedział nasz wielki rodak, Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. I my dzisiaj pragniemy z całego serca oddać hołd wszystkim rolnikom z terenu powiatu zwoleńskiego. Dziękujemy za codzienny trud i zmagania z kaprysami natury. Życzymy wam dużo zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz większej stabilizacji ekonomicznej waszych gospodarstw – powiedział starosta zwoleński Andrzej Skorek.
Starostowie powiatowi dożynek w Zwoleniu Anna Nędzi i Witold Dusiński wręczają chleb staroście zwoleńskiemu Andrzejowi Skorkowi.
Życzenia dla rolników złożyli także obecni na uroczystości goście: posłowie na sejm RP Anna Kwiecień, Marek Suski i Andrzej Kosztowniak, a także wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek oraz wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.
Medalem honorowym „zasłużeni dla Rolnictwa” z rąk wicewojewody Patryka Fajdka oraz samorządowców z powiatu zwoleńskiego zostali odznaczeni Aleksandra Kacperczyk, Iwona Urbanek i Jarosław Rutkowski.
Rozstrzygnięcie dożynkowych konkursów
Uroczystości dożynkowe urozmaicił występ Zespołu Sobótka z Czarnolasu, który przedstawił tradycyjny obrzęd dożynkowy pod tytułem „Żniwa w dawnej wsi”. Następnie wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” dla wyróżnionych rolników – Aleksandry Kacperczyk ze Zwolenia, Iwony Urbanek z Przyłęka oraz Jarosława Rutkowskiego z Niedarczowa Górnego Wieś. Uhonorowano również laureatów konkursów dożynkowych. W konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2024” zwyciężyła kompozycja Barbary Dębskiej z Kazanowa, a Koło Gospodyń Wiejskich „Zielanki” z Zielonki Starej z gminy Zwoleń zdobyły pierwszą nagrodę za „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2024”. Warto dodać, że każdy z prezentowanych podczas dożynek wieńców, jak i każde stoisko, które przygotowano na tę okazję zostały nagrodzone.
Zwycięzcą konkursu o nagrodę starosty zwoleńskiego za najładniejszy wieniec dożynkowy 2024 została Barbara Dębska z Kazanowa.
Nagrody wręczono również najlepszym producentom zbóż. Pierwsze miejsce zdobył Paweł Podsiadły z gminy Policzna, drugie Jacek Drab z gminy Kazanów, a trzecie Jacek Nędzi z gminy Tczów.
KGW „Zielanki” z Zielonki Starej – zwycięscy konkursu o nagrodę starosty zwoleńskiego za najładniejsze stoisko dożynkowe 2024.
Gospodarze tegorocznych dożynek Andrzej Skorek starosta zwoleński i Kinga Kołaga wicestarosta wraz ze współgospodarzami dożynek i zaproszonymi gośćmi: Anną Kwiecień Posłem na Sejm RP, Patrykiem Fajdkiem wicewojewodą mazowieckim i Rafałem Rajkowskim wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.
Artystyczne prezentacje i koncerty
Po zakończeniu części konkursowej rozpoczął się blok artystyczny, który zainaugurowali tancerze z Domu Kultury w Zwoleniu. Przed zebraną publicznością zatańczyli soliści, duety oraz grupy: Janet Kids 1, Janet Kids i Flow. Publiczność miała również okazję posłuchać występów solistów z zespołów wokalnych oraz zobaczyć musztrę paradną w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia.
Wieczorem odbył się koncert galowy, który rozpoczął zespół D-Bomb, prezentując dynamiczne utwory z gatunku dance & techno. Gwiazdą wieczoru zaś był zespół KORDIAN, grający góralskie folko-polo. Występ formacji, znanej z przebojów „Dziewczyna z gór” i „Wina dzban”, porwał zwoleńską publiczność do tańca, zapewniając wspaniałą zabawę do późnych godzin wieczornych.
Mirosława Gregorczyk