19 czerwca 2024 roku odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Zwoleńskiego. Przedstawiciele samorządów, jednostek i organizacji oraz służb mundurowych omówili zagrożenia związane z porządkiem publicznym, bezpieczeństwem pożarowym, epizootycznym, sanitarno-epidemiologicznym oraz sytuacją społeczną i infrastrukturalną w powiecie.
Uczestników komisji bezpieczeństwa powitał Andrzej Skorek - starosta zwoleński.
Spotkanie otworzył starosta zwoleński Andrzej Skorek. – Posiedzenie jest okazją do wymiany informacji i omówienia działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz porządku w powiecie zwoleńskim. Współpraca wszystkich służb i jednostek jest kluczowa dla utrzymania stabilnej sytuacji w regionie – podkreślał starosta Andrzej Skorek.
Zagrożenia porządku publicznego i bezpieczeństwo pożarowe
Naczelnik wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu Damian Pawełek przedstawił dane dotyczące porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców na dzień 30 maja 2024 roku. W tym roku wydano 36 niebieskich kart, nałożono 1173 mandaty karne w ruchu drogowym. Ukarano 14 nietrzeźwych kierowców oraz 6 kierujących pod wpływem alkoholu. Zatrzymano 18 praw jazdy i 139 dowodów rejestracyjnych. Odnotowano 65 kolizji i 11 wypadków, w których zginęły cztery osoby. Prokurator rejonowy w Zwoleniu Marzena Strug zwróciła uwagę na znaczący wzrost przestępstw internetowych.
Uczestnicy posiedzenia Komisji Bezpieczeńśtwa i Porządku.
Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu Paweł Potucha poinformował o spadku liczby wyjazdów straży pożarnej, co ma związek z zakończeniem pandemii oraz unormowaniem sytuacji napływającej ludności z Ukrainy. Stabilna pogoda również przyczyniła się do zmniejszenia liczby interwencji. Komendant wspomniał także o rozpoczęciu rozbudowy komendy straży pożarnej w Zwoleniu.
Dane epizootyczne i sanitarno-epidemiologiczne
Jarosław Bednarz, zastępujący powiatowego lekarza weterynarii Martę Jakimiak, poinformował o stabilnej sytuacji epizootycznej. W powiecie nie odnotowano przypadków ASF, ani ptasiej grypy. Regularnie prowadzone są akcje szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny Monika Makowiecka zauważyła spadek zachorowalności ludzi na grypę i brak zbiorowych zatruć pokarmowych, lecz wzrost zachorowalności na szkarlatynę. W całym kraju dramatycznie rośnie zachorowalność na krztusiec i odrę. Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu Zbigniew Młynek zapewnił, że pacjenci są zabezpieczeni w środki ochrony oraz leki.
Na komisji obecni byli przedstawiciele samorządów, jednostek i organizacji oraz służb mundurowych z powiatu zwoleńskiego.
Sytuacja społeczna i infrastrukturalna
Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Barbara Śliwa omówiła sytuację dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Piotr Pawelec poinformował o stanie bezrobocia. W powiecie bez pracy pozostaje 1255 osób, w tym 604 kobiety, co daje stopę bezrobocia na poziomie 11,1%. Urząd realizuje szereg programów aktywizujących zawodowo.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Jan Galewski zaapelował do samorządowców o nadzór nad placami zabaw i siłowniami plenerowymi, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Mordziński zwrócił uwagę na problem niszczenia znaków drogowych. Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń Grzegorz Wadnicki oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule Tadeusz Misiak mówili o problemie zaśmiecania lasów. Przedstawiciele samorządów przekazali informacje na temat zapewnienia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży „Bezpieczne wakacje 2024”.
Spotkanie podsumowała Kinga Kołaga - wicestarosta.
Na zakończenie, kierownik BZK Leszek Góźdź omówił organizację ćwiczeń – gry decyzyjnej „Zwoleń 2024” z udziałem jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu. - Efektywna współpraca wszystkich służb oraz jednostek jest niezbędna do skutecznego zarządzania kryzysowego i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu – podsumowała wicestarosta Kinga Kołaga.
Mirosława Gregorczyk