16 czerwca 2024 roku w Sycynie odbyły się XXIV Dni Sycyny - wydarzenie pełne kultury, muzyki i wspólnego świętowania. Spotkanie zgromadziło mieszkańców i gości na całodniowych obchodach, które obejmowały bieg, koncerty, występy zespołów oraz tradycyjną potańcówkę.
Oficjalne otwarcie
Starosta zwoleński Andrzej Skorek wita gości przybyłych na XXIV Dni Sycyny.
XXIV Dni Sycyny rozpoczęły się od występów zespołów Iskierki i Sycyniaczki. Po nich starosta zwoleński Andrzej Skorek powitał zgromadzonych gości i mieszkańców. – Dni Sycyny to dla nas nie tylko święto kultury i tradycji, ale również wyjątkowa okazja do integracji naszej społeczności. Cieszy mnie, że tak wielu mieszkańców i gości corocznie uczestniczy w tych obchodach. Miejsce bliskie Janowi Kochanowskiemu przypomina nam o naszych korzeniach, które należy pielęgnować oraz wielkim dziedzictwie naszego regionu. Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom, artystom i uczestnikom za tworzenie tak niezapomnianej atmosfery – powiedział starosta zwoleński Andrzej Skorek.
Zespół „Sycyniaczki” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sycynie.
W obchodach, oprócz lokalnych samorządowców, przedstawicieli jednostek i organizacji, a także licznie zgromadzonych mieszkańców, uczestniczyli też: poseł na sejm RP Joanna Kluzik-Rostkowska oraz wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.
Ku pamięci Kochanowskiego
Choć głównym tematem obchodów były wydarzenia kulturalne, nie można zapomnieć o XXII Biegu Wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego, który stanowił ważny element dnia. Wyniki biegu zostały ogłoszone o godzinie 15:00, a laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe medale.
Władze powiatu zwoleńskiego uhonorowały byłego starostę Waldemara Urbańskiego, prof. Henryka Bednarczyka i Włodzimierza Piskorka, byłego radnego Rady Miejskiej w Zwoleniu za wkład pracy w rozwój Sycyny.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima wręczył medale „Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej” dla osób szczególnie zaangażowanych w lokalne życie społeczne i kulturalne. Otrzymali je: Emilia Jaskólska, Teresa Pluta i Grzegorz Stawarz. Starosta Andrzej Skorek, wicestarosta Kinga Kołaga i przewodniczący rady powiatu Edward Rybak podziękowali zaś zasłużonym mieszkańcom Sycyny: Waldemarowi Urbańskiemu byłemu staroście zwoleńskiemu oraz Włodzimierzowi Piskorkowi byłemu radnemu rady miejskiej w Zwoleniu, a także prof. Henrykowi Bednarczykowi, który przez 25 lat przewodniczy Stowarzyszeniu Oświatowemu „Sycyna”. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zebrali się pod pomnikiem Jana Kochanowskiego w Sycynie, aby złożyć kwiaty i oddać hołd wielkiemu poecie. Był to moment podkreślający znaczenie kulturowe miejscowości bliskiej polskiemu wieszczowi.
Goście i organizatorzy Dni Sycyny tradycyjnie oddali hołd i złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Kochanowskiego w Sycynie.
Przegląd artystyczny, koncert i potańcówka
Część koncertowa rozpoczęła się XVIII Przeglądem Dorobku Klubów Seniora Ziemi Radomskiej. Seniorzy zaprezentowali swoje talenty w różnych formach artystycznych, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Wokół sceny stanęły liczne stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z gmin z terenu powiatu zwoleńskiego, gdzie serwowane były pyszne dania. Dzieci zaś mogły do woli szaleć na dmuchanej zjeżdżalni.
Gospodarzem XVIII Przeglądu Dorobku Klubów Seniora Ziemi Radomskiej było KGW Sycyna.
O godzinie 18:00 na scenie pojawili się Bracia Stechek, którzy swoim występem oczarowali publiczność. Po nim przyszedł czas na wieczorne atrakcje, między innymi skecz „W opłotkach” wykonany przez KGW Sycyna. Występ pełen humoru i lokalnego kolorytu rozbawił zgromadzonych, przygotowując ich na ostatnią część tego dnia – tradycyjną potańcówkę. Do tańca zagrała Kapela Stąporowska, a uczestnicy mogli cieszyć się wspólną zabawą pod gołym niebem do późnych godzin wieczornych.
Mirosława Gregorczyk